These activities will help SC 6th Grade students reinforce their math skills outside of the classroom.

  • At Books Unlimited, 3 paperback books cost $18. What would 7 books cost? How many books could be purchased with $54?
  • In trail mix, the ratio of cups of peanuts to cups of chocolate candies is 3 to 2. How many cups of chocolate candies would be needed for 9 cups of peanuts?
  • A tank is 24 cm wide, and 30 cm long. It contains a stone and is filled with water to a height of 8 cm. When the stone is pulled out of the tank, the height of the water drops to 6 cm. Find the volume of the stone.
  • If it took 7 hours to mow 4 lawns, then, at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
  • What is the prime factorization of 32?
  • Some kids like to ride their bikes to and from school. Let d be the distance in miles from a kid’s home to school. Write 2 expressions to represent how far a kid travels by bike in 1 week.
  • Try a new activity at http://www.coolmath4kids.com/ Challenge yourself. What did you choose to do?
  • List all the factors of 48. List all the factors of 64. What are the common factors of 48 and 64? What is the greatest common factor of 48 and 64?
  • Write an expression to represent the situation. The skating rink charges $100 to reserve and then $5 per person. Write an expression to represent the cost for any number of people.
  • The temperature is -28 degrees F in Anchorage, Alaska and 65 degrees F in Miami, Florida. How many degrees warmer is it in Miami than in Anchorage?
  • Seth wants to buy a new skateboard that costs $169. He has $88. If he earns $7.25 an hour pulling weeds, how many hours will he have to work to earn the rest of the money needed?
  • Lin rode a bike 20 miles in 150 minutes. If she rode at a constant speed, how far did she ride in 15 minutes? How long did it take her to ride 6 miles? How fast did she ride in miles per hour?
  • If the mean, median, and mode are all equal for the following set, what is the value of x?
    {3,4,5,8,x}
  • Alisa had 1/2 liter of juice in a bottle. She drank 3/8 liters of juice. What fraction of the juice in the bottle did Alisa drink?
  • Look up a math topic and read about the history. Who discovered it? How was it used? Ex. pi, gallons, metric.
  • Try “Beatcalc” at the website listed below.
    http://mathforum.org/index.html
  • What is the smallest number that is divisible by 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 and 10? How do you know?
  • Mia walks her dog twice a day. Her evening walk is two and a half times as far as her morning walk. At the end of the week she says she walked her dog 30 miles. How long is her morning walk?
  • Find two numbers that have 2, 3, and 5 as factors.
  • The temperature in Alaska was 23 degrees below zero and in Maine was 14 degrees below zero. Ben wrote Maine was colder because −14 < −23. Is Ben correct? Explain your answer.
  • Choose an activity at Math Illuminations.
  • We encourage your child to
    • complete at least 15 math days each month
    • spend at least 10 minutes a day, 4 to 5 times a week, practicing math
    • use a math journal to record his work
    • create a goal to help him stay strong in math over the summer.
  • Explain why 1 is neither prime nor composite.
  • The Patriots beat the Giants in a football game. The sum of their scores was 44. The difference of their scores was 20. How many points did the Patriots score?
  • Visit the website http://nlvm.usu.edu/en/nav/vlibrary.html
  • Challenge yourself with fun activities! List them.
  • Play Sudoku from the newspaper. How did logic help you to solve the puzzle?
  • The average of six numbers is 4. A seventh is added and the new average is 5. Find the seventh number.
  • Sophia’s dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas. What is the cost of one gallon of gas?
  • Bryan sells candy bars at 4 for 50¢. How many candy bars must Bryan sell in order to make $5.00?
  • Are 3(3x – y) and 9x – y equivalent expressions?
  • The lowest temperature ever recorded on earth was −89 degrees C in Antarctica. The average temperature on Mars is about −55 degrees C. Which is warmer? Write an inequality to support your answer.
  • What is the largest possible area (in square inches) for a rectangle with a perimeter of 120 inches?
  • If Terri swam 3 laps in 2.5 minutes, how long would it take her to swim 20 laps at the same rate?
  • What is a real life example of: 3/4 ÷ 1/2 =
  • What is the smallest three- digit number that is divisible by exactly three different prime numbers?
  • Given an expression such as 3x + 2y, find the value of the expression when x is equal to 4 and y is equal to 2.4.
  • A B C D
    x 4 D C B A
    What is the value of A, B, C, and D if they are each a different digit?
  • Find the sum of the first ten prime numbers.
  • Denver’s elevation is 5280 feet above sea level. Death Valley’s is -282 feet. Is Death Valley located above or below sea level? Explain. How many feet higher is Denver than Death Valley?
  • Amy has a fish tank that is a rectangular prism, 20 cm by 20 cm by 16 cm. What is the volume of the tank? If Amy only fills the tank 3/4 of the way, what will be the volume of the water in the tank?
  • Alex is painting 4 exterior walls of a rectangular barn. The length is 80 feet, width is 50 feet, and height is 30 feet. The paint costs $28 per gallon, and each gallon covers 420 sq. feet. How much will it cost? Explain.
  • Read Guinness Book of Records by Time Inc. What record surprised you the most? Why?